ОБСЕ: Во источна Украина уапсени неколку членови на мисијата

Од:

Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) изрази екстремна загриженост поради апсењето на неколку украински членови на Набљудувачката мисија на ОБСЕ во источна Украина.

dobivaj vesti na viber

ОБСЕ соопшти дека „ги користи сите достапни канали за да овозможи нивно ослободување“, пренесува Н1.

Неколку набљудувачи на ОБСЕ се убиени и ранети од почетокот на конфликтот во источна Украина пред осум години.

Русија неодамна стави вето на продолжувањето на мисијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Зеленски: Путин почна да го подготвува населението за употреба на нуклеарно оружје

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден за нуклеарен армагедон

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Конфликт во рускиот државен врв

Рогов: Во Запорожје се концентрирани платеници од 30 земји

А1он

(ВИДЕО) Мобилизирани Руси добија кеси од локалните власти: Парче чоколадо, салфетки и комплет за прва помош

А1он