ОАЕ дозволија да почне со работа првата нуклеарна централа во арапскиот свет

Од:

Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) дадоа зелено светло за почеток на работата на нуклеарната електрана Барака, прва во арапскиот свет, соопшти денеска постојаниот претставник на ОАЕ во Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

– Федералното тело за нуклеарна регулација одобри издавање на оперативна дозвола за реакторот 1 на овој објект, рече Хамад Алкаби на прес-конференција во Абу Даби.

Тој додаде дека централа ќе почне да работи наскоро.

Би можело да ве интересира

Франција со план за изградба на шест нуклеарки

Шефот на израелската дипломатија во историска посета на ОАЕ

Ана Ололовска

ОН: ОАЕ да понуди докази дека принцезата Латифа е жива

Ана Ололовска

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

Почина министерот за финансии на ОАЕ и втор човек на Дубаи, шеикот Хамдан

Ана Ололовска

Русија и ОАЕ развиваат нов суперсоничен патнички авион

Ана Ололовска