Новогодишна прослава во Њујорк и покрај рекордниот број заразени

Од:

Новогодишната прослава на Тајмс Сквер во Њујорк ќе се одржи и покрај рекордниот број заразени со Ковид-19, потврди денеска градоначалникот Бил де Блазио.

dobivaj vesti na viber

– Сакаме да покажеме дека одиме напред и сакаме да му покажеме на светот дека Њујорк се бори на овој начин, изјави Де Блазио, на кого утре му е последен ден на функцијата.

Додека некои американски градови, како што е Атланта, ги откажаа новогодишните прослави, Де Блазио истакна дека високата стапка на вакцинација против Ковид-19 во Њујорк го прави возможно одржувањето на традиционалната новогодишна прослава на Тајмс Сквер, но под строги мерки.

Како што беше претходно прецизирано, просторот за публиката која вообичаено прима околу 58.000 луѓе ќе биде ограничен на околу 15.000 за да се овозможи поголема дистанца, а сите присутни мора да покажат доказ за вакцинација и да носат маска.

Идниот градоначалник, Ерик Адамс, ќе положи заклетва на Тајмс Сквер во сабота наутро, а планира да одржи прес-конференција подоцна денеска за да го претстави својот план за борба против пандемијата.

Поради ширењето на сојот омикрон, бројот на нови случаи на Ковид-19 во САД достигна рекордно ниво, односно над 265.000 дневен просек.

Би можело да ве интересира

Уапсен напаѓачот кој рани десет луѓе во метро во Њујорк

А1он

Најмалку 13 лица се повредени во инцидентот на метро-станицата во Бруклин

А1он

Повеќе луѓе застрелани на метро станица во Њујорк

А1он

Во Њујорк украдени 400 панцири донирани на Украина

Ана Ололовска

ВИДЕО: 70 милиони луѓе погодени од големата снежна бура на Истокот на САД, откажани летови, блокиран сообраќај

Во Њујорк уапсен возрасен маж кој се заканувал дека ќе го убие поранешниот претседател Трамп

А1он