Нов бран корона, во Пекинг заострени мерките

Од:

Кинеската престолнина Пекинг денеска ги заостри мерките против ковид, обидувајќи се да го потисне новиот бран на кoрната.

Градот десет дена се бори против ширењето на епидемијата, а секојдневно се евидентираат десетици нови случаи, објави Ројтерс.

Мерката за заклучување во Пекинг се уште не е воведена, но од денеска важат построги правила за социјална дистанца, а во најзагрозените населби е воведена нова рунда масовно тестирање. Во последниве недели, собирите во културните институции беа забранети, а рестораните затворени.

Би можело да ве интересира

Кинески туристи повторно организирано ќе доаѓаат во Македонија

Катерина Ѓуровски

Кина: СЗО се обидува да „не оцрни“ околу извештајот за потеклото на короната

Кинеските власти прогласија „решителна победа“ над Ковид-19

Кинезите по три години забрани, од недела конечно ќе можат да патуваат

Порастот на бројот на ковид случаи во Кина не се очекува да влијае врз епидемиолошката ситуација во Европа

Кина го доживува најголемиот бран на коронавирус досега

Горан Наумовски