Несреќа во Нов Зеланд: Пет лица загинаа откако кит превртел чамец

Од:

Пет лица загинаа во Нов Зеланд кога се превртел поголем брод во кој се наоѓале загинатите, а се верува дека можната причина за несреќата е судар со кит, соопштија властите.

dobivaj vesti na viber

Полицијата соопшти дека чамецот долг 8,5 метри се превртел во близина на градот Каикура на Јужниот остров, а биле спасени уште шест лица кои се наоѓале на него.

Градоначалникот на Каикура, Крег Мекл, изјави за АП дека водата била мирна во моментот на несреќата и дека се верува дека китот излегол од под чамецот.

Тој изјави и дека и претходно се размислувало за можни судири меѓу чамци и китови, со оглед на нивниот голем број во регионот, но дека такви несреќи досега не биле евидентирани.

Каикура е популарна дестинација за гледање китови, а бројни компании нудат патувања со брод или возења со хеликоптери за да можат туристите одблиску да видат китови, делфини и други морски животни, пренесува американската агенција.

Би можело да ве интересира

Џиновски вулкан може да еруптира во секој момент: Последиците би ги почувствувале сите

А1он

Пронајдена жената осомничена за убиството на две деца пронајдени во куфери

А1он

Ардерн: Нов Зеланд ќе стане република, но не наскоро

А1он

Нов Зеланд дополнително ги олеснува мерките против Ковид-19

Ана Ололовска

Новозеландската полиција идентификува деца чии останки биле пронајдени во стари куфери: Биле мртви три или четири години

А1он

Ардерн призна дека телото на новозеландски војник може нема да биде вратено дома од Украина

Ана Ололовска