Спасени три лица на Дојранско езеро: Бурата ги повлекла во чамецот далеку од брегот

Од:

Околу 8.30 часот утрово на единствениот телефонски број за итни повици 112 во ЦУК, се јавило лице кое со уште две лица се наоѓало во чамец во Дојранското езеро кое било зафатено од силно невреме. Ветрот и брановите го оддалечувале чамецот далеку од брегот, кон внатрешноста на езерето. И покрај постојаните обиди трите лица не можеле да воспостават контрола врз чамецот и да се вратат назад на брегот на езерото информираат од Центарот за управување со кризи.

– Операторот на 112 ја лоцирал точната локација на која се наоѓал чамецот и веднаш ја препратил во Секторот за операции и координација на ЦУК. Оперативецот од СОК на ЦУК веднаш го известил СВР Струмица кој итно побарал помош од граничната полиција во Дојран (ПС за ГП и ГН Стар Дојран при РЦ за ГР Југ), се вели во известувањето на ЦУК.

ОД ЦУК објаснуваа дека тим на граничната полиција врз основа на координатите добиени од ЦУК ја лоцирал точната позицијата на чамецот кој бил однесен длабоко во немирните води на езерото, со глисер влегол во бурата и ги извлекот трите лица неповредени.

Би можело да ве интересира

Се очекува „Ер трактори“ да се вклучат во гаснењето на пожарот на Огражден, на границата со Бугарија

A1on

Спасувачка акција за три 16-годишни момчиња заробени на островче на надојдената Треска

Предраг Петровиќ

Лифтот со екипата на Итна помош паднал од втор кат во подрум, тројца повредени

Екипата на Итна помош загалвена во лифт која паднал во подрум, пациент немало

Eкипа на Итна медицинска помош и пациент се заглавиле во лифт во Кисела Вода

ЦУК: Девојка паднала во дол кај Струмица, во тек е акција за нејзино извлекување