Неколку жртви во племенски судир во источен Авганистан

Од:

Неколку лица загинаа во племенски судир околу спорно земјиште во авганистанската источна провинција Нангархар што се случил вчера, соопштија локалните власти.

Борбите избувнале меѓу две племиња кои живеат во округот Дур Баба и областа Назјан за земја за која се спорат жителите на двете племиња – Шикхан и Хусеин Каил.

Најмалку шест мажи од племињата загинале, а околу 20 други биле повредени, соопштија властите.

За бројот на загинатите има различни податоци, па така според друг извор починале 12 лица.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан загинаа 11 борци од експлозија на бомба

А1он

Русија, Кина, Пакистан и САД разговараа за Авганистан и Талибанците

А1он

Најмалку седум цивили загинаа во експлозија на бомба во авганистанската провинција Кундуз

Ана Ололовска

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот врз новинарите во Кабул

Ана Ололовска

Авганистан: Подметната бомба во автобус, загинаа новинар и возач

Ана Ололовска

Во Авганистан рекорден број на заразени со коронавирусот во еден ден

Ана Ололовска