НАСА: Дремнете попладне, здраво е

Од:

Попладневиот сон од еден час го прави човекот попродуктивен и му ја враќа загубената енергија, дотолку повеќе што мнозинството лица кои работат се хронично ненаспани.

Експертите сугерираат дека е најдобро да се отспие после ручек или внес на поголема количина храна во организмот за телото да има време да го свери оброкот и да спреми резерви на енергија.

Дури и во НАСА на пилотите им препорачуваат малку да подремат, така што за време на повеќедневните летови, додека двајца пилоти пилотираат, третиот се одмара, со што ги подобрува своите способности за 34, а будноста за околу 54 отсто. Со истражувањето е утврдено дека користа од получасовен одмор трае следните четири-пет часа.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Сонда на НАСА со примерок од астероидот кој има најголеми шанси да удри во Земјата, успешно слета

А1он

(ВИДЕО) НАСА објави голем извештај за НЛО: „Ова е една од најголемите мистерии“

Најмоќниот телескоп на НАСА можеби открил знаци на живот на далечна планета

Катерина Ѓуровски

НАСА објави фотографии од површината на Месечината пред и по падот на руското вселенско летало

НАСА испрати погрешна команда и изгуби контакт со вселенско летало оддалечено 19 милијарди километри

НАСА: Јули 2023 година ќе биде најтоплиот месец досега