Најстари патнички возила во ЕУ возат Литванци и Романци, најнови во Луксембург

Од:

Најголем дел од најновите патнички автомобили (стари две години и помалку) меѓу земјите членки на Европската унија на крајот на 2020 година е регистриран во Луксембург, каде има околу 22 отсто од сите патнички автомобили, покажуваат податоците на Евростат.

По Луксембург следат Франција, Австрија, Ирска, Белгија и Шведска, кои имаат меѓу 16 и 17 проценти од најновите патнички возила од вкупниот број автомобили, пишува порталот biznis.rs.

Потсетуваат дека, според последните достапни податоци, патничките возила на домашните патишта се во просек стари 17 години.

Исто така, најголем удел на патнички автомобили стари меѓу две и пет години е забележан во Луксембург и Ирска (по 28 проценти) и во Белгија (24 проценти), пренесува N1.

Од друга страна, најголем дел од најстарите патнички автомобили (20 години и постари) е забележан во Полска (40 проценти), Естонија (33 проценти) и Финска (28 проценти).

Исто така, најголем удел на патнички автомобили на возраст меѓу две и пет години е забележан во Луксембург и Ирска (по 28 проценти) и во Белгија (24 проценти).

Од друга страна, најголем дел од најстарите патнички автомобили (20 години и постари) е забележан во Полска (40 проценти), Естонија (33 проценти) и Финска (28 проценти).

Кога се комбинираат двете најстари возрасни категории на возила, најголем удел на патнички автомобили постари од 10 години е регистриран во Литванија (81 отсто), потоа Романија (80 отсто) и Полска (78 отсто).

Ова е во целосна спротивност со Луксембург, кој има само 24 отсто од постарите возила, Ирска (29 отсто) и Белгија (32 отсто), каде што сочинуваат помалку од една третина од сите патнички возила.

Исто така, Евростат забележува дека нема податоци за Бугарија, Грција, Словачка и Исланд.

Би можело да ве интересира

Почина дете откако мина осум часа во врел автомобил

Горан Наумовски

Искршен автомобилот на Митева од ВМРО-ДПМНЕ

А1он

Падна возило во река во Прилеп – спасени две лица

А1он

ЕП забрани продажба на нови бензински и дизел-автомобили што испуштаат јаглерод

Повреден возач откако излетал со автомобилот од пат

Кинеска провинција забранува продажба на автомобили со фосилни горива, ќе промовира електрични возила

А1он