Најмалку 21 жртва на труење со алкохол во Индија

Од:

Најмалку 21 лице го изгуби животот, а 30 се хоспитализирани, по труење со алкохол во западна Индија, соопштија денеска официјални лица, пренсе Бета.

Инцидентот се случи во областите Ахмедабад и Ботад во индиската држава Гуџарат, каде забрането е производство, продажба и конзумирање алкохолни пијалаци.

Засега не е познато каква хемикалија имало во пијалокот.

Според индиски медиуми, приведени се неколку осомничени лица, кои продавале такви алкохолни пијалаци.

Смртните случаи од нелегален алкохол се чести во Индија, каде тој е евтин и често помешан со хемикалии како пестициди за да биде помоќен.

Криумчарењето алкохолни пијалаци стана доста профитабилен бизнис во Индија. Криумчарите не плаќаат даноци и евтино им продаваат на сиромашните огромно количество од своето производство.

Во 2020 година, најмалку 120 лица го изгубија животот по труење со алкохол во индиската северна држава Пенџаб.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Индија: Најмалку 15 аџии загинаа кога се преврте трактор со приколка

Група деца се затруле со чист алкохол во Белградски клуб: Последиците може да бидат страшни

А1он

Пет лица загинаа во пожар во индиска фабрика за парфеми, девет се водат како исчезнати

Воен авион од Мјанмар се излизга од пистата при слетување, има повредени

(ВИДЕО) Индиските работници по повеќе од 17 дена се извлекоа од урнатиот тунел

Горан Наумовски

Несреќа во Индија: Над 30 загинати, 18 повредени откако автобусот слета во провалија