Москва – САД кој кого вооружува?

Од:

Руското министерството за надворешни работи негира дека во средата шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров ги обвини САД дека им испорачуваат оружје за сириските бунтовници.

Министерството вели дека се работи за грешка во преводот.

Светските агенции објавија дела Лавров на прес-конференцијата во Техеран ги обвини САД дека ги бооружуваат бунтовниците.

„Тоа беше грешка во преводот“, изјавија од преставник од Министерствотот и покажа примерок од изјавата на Лавров во кока стои:

-Ние не и праќаме ниту на Сирија, ниту на било која друга земја опрема што може да се користи против цивили за разлика од САД кои редовно им испорачуваат специјална опрема на земјите во регионот“, изјавил Лавров во Иран според изјавата поднесена од страна на министерството.

САД во вторникот изрази загриженост поради испораката на руски борбени хеликоптери на режимот во Дамаск, а Русија ги отфрли обвинувањата, за продажба на хеликоптери на Сирија, велејќи дека тоа се одамна склучени и платени договори, кои сега само се довршуваат.

Би можело да ве интересира

Еден маж е убиен за време на синоќешниот протест во Детроит

Ана Ололовска

Трагите на Русија во информативниот простор на Западниот Балкан

Ана Ололовска

Меркел ја одби поканата на Трамп во живо да присуствува на самитот на Г7

Ана Ололовска

Куомо: Градот Њујорк ќе почне да се отвора од 8 јуни

Ана Ололовска

Во Минеаполис воведен полициски час после деноноќија анархија, твит на Трамп сокриен поради „глорификација на насилство“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трамп: САД ги прекинуваат односите со СЗО

А1он

Leave a Comment

five + 20 =