Могерини копретседавач на Високиот панел на ОН за внатрешно раселени лица

Од:

Генералниот секретар на ОН назначи осум членови на новоформираниот Висок панел за прашања за внатрешно раселени лица, каде за копретседавач е избрана поранешната висока претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерико Могерини, соопштија Обединетите нации.

Другиот копретседател на телото е Доналд Каберука, поранешен претседател на Африканската банка за развој и актууелен претседател на Глобалниот фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија.

Високиот панел ќе соработува со влади, меѓународни организации, граѓанско општество и приватниот сектор.

Могерини напиша на Твитер дека едвај чека да копретседава со панел што се занимава со прашањето за раселените лица и изрази надеж дека ќе придонесе за решавање на еден од „најдраматичните предизвици на нашето време“.

Би можело да ве интересира

Османи: Европските интеграции нудат можност за долгорочен и стабилен развој

Ана Ололовска

ЕУ ќе стави на црна листа неколку руски службеници во врска со изборите на Крим

Ана Ололовска

Тигањ: Нашата позиција е чиста, да се исправи грешката што се направи во октомври

Ана Ололовска

Меркел: Во март за преговорите со С. Македонија и Албанија

Ана Ололовска

Приоритетите на хрватското претседателство со ЕУ пред Комисијата за европски прашања

Ана Ололовска

ОН: Околу 258 милиони деца под 17 години не одат во училиште

Ана Ололовска