Мишел му честиташе на Џонсон: ЕУ очекува што поскоро гласање за Брегзит во парламентот

Од:

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска му честиташе на Борис Џонсон на победата на неговата Конзервативна партија на вонредните парламентарни избори во Велика Британија и порача дека ЕУ очекува британскиот Парламент наскоро да спроведе гласање за Брегзит.

-Ние очекуваме, што е можно поскоро, гласање во британскиот Парламент….., рече Мишел, додавајќи дека е важно да бидат јасни плановите на Лондон по триумфот на Џонсон на изборите.

Тој истакна дека ЕУ е подготвена да преговара за договор за слободна трговија со Велика Британија, пренесуваат британските медиуми.

-Ние сме подготвени, рече Мишел обраќајќи им се на новинарите при доаѓањето на вториот ден од самитот на лидерите на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Тигањ: Секогаш можете да сметате на силна политичка поддршка од Хрватска на вашиот пат кон ЕУ

Ана Ололовска

Османи: Зголемената билатерална поддршка од Норвешка претставува значаен импулс за напредок во европските интеграции

Ана Ололовска

Северна Ирска добива помош од Лондон од две милијарди фунти

Ана Ололовска

Вархеји: Ќе продолжи интергацијата на Западен Балкан во ЕУ

А1он

Британскиот амбасадор во Иран ја напуштил државата по приведувањето

Ана Ололовска

ЕК со план за заедничка европска минимална плата

Ана Ололовска