Мишел ќе се сретне со Борис Џонсон во Њујорк

Од:

Идниот претседател на Европскиот Совет, Шарл Мишел, денеска во Њујорк ќе оствари средба со британскиот премиер, Борис Џонсон.

Мишел учествува на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк во својство на премиер на Белгија во заминување, од први ноември тој ќе ја преземе функцијата претседател на Европскиот Совет, на местото на Доналд Туск.

Средбата со Џонсон е потврдена во последен момент синоќа, но двајцата премиери нема да даваат изјави за медиумите, ниту да ја коментираат средбата отпосле, најавија прес службите на Мишел.

Средбата доаѓа неколку дена откако британската страна испрати документи до Европската Комисија во кои се разгледуваат алтернативни решенија за Брегзит и прашањето со внатрешната ирска граница.

Обединетото Кралство треба да истапи од ЕУ на 31 октомври, Џонсон предупреди дека нема да прифати ново одлагање на рокот.

Би можело да ве интересира

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

Захави: Убеден сум дека вакцините во Велика Британија ќе бидат испорачани согласно договорите

Ана Ололовска

Велика Британија соочена со нова политичка криза по најавата за можен нов референдум за независност на Шкотска

Старџен најави нов референдум за независност на Шкотска

Можен „Локдаун“ во Британија до 17 јули: Џонсон потврди дека не се размислува за ублажување на мерките

Ана Ололовска

Без компјутер, без греење: Најсиромашните во Велика Британија се борат со учењето од далечина

Ана Ололовска