Меркел бара цела Европа да ја изолира Британија поради индискиот сој на коронавирусот

Од:

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска побара и другите европски земји да бараат карантин за патници од земји со високо ниво на делта-сојот на коронавирус, како што е Велика Британија.

– Во нашата држава, ако доаѓате од Велика Британија, мора да одите во карантин – и тоа не е случај во секоја европска земја, што би сакала да биде, истакна Меркел во Долниот дом на германскиот Парламент.

Германскиот институт за економски истражувања Ифо во неделата предупреди дека делта мутацијата може да предизвика сериозна штета на економијата поради повторниот раст на бројот на новоинфицирани.

– Делта сојот претставува сериозна закана за германската економија. Нема се да се изгуби ако бројот на заразени повторно се зголеми поради новата мутација, но економското закрепнување ќе се одложи, особено во секторите каде пандемијата веќе предизвика голема штета, како што се патувањата, рестораните и малопродажбата, нагласи шефот на институтот Ифо, Клеменс Фуест.

Делта мутацијата на Ковид-19, првпат откриена во Индија, станува глобално доминантна варијанта, предупреди минатиот петок Светската здравствена организација (СЗО).

Би можело да ве интересира

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска

Гугл и Фејсбук само на вакцинираните вработени ќе им дозволат да се вратат во канцеларија

Ана Ололовска

Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Жарко Настоски

Давид Алаба е позитивен на коронавирусот, само што дојде во Реал

Жарко Настоски

Бугарија врати осуммина шпански државјани од авион поради ковид-мерките

Жарко Настоски

Британија го укинува карантинот за вакцинирани патници од САД и сите земји на ЕУ, освен Франција

Жарко Настоски