Медведев: Анкара предизвика заострување на односите меѓу Русија и НАТО

Од:

Рускиот премиер Дмитриј Медведев како криминално дејствие го оцени вчерашниот напад на турските военовоздухопловни сили врз рускиот авион „Су-24“ во Сирија, пренесе ТАСС.

dobivaj vesti na viber

Премиерот настанот го искоментира пред новинарите во Екатеринбург, на Урал, каде пристигна по турнејата низ југоисточна Азија.

„Неразбирливо криминалните дејствија на турските власти, кои соборија руски авион, предизвикаа три последици“, изјави тој,

-Прво, опасно се заострија односите меѓу Русија и НАТО, што не може да се оправдаат со никакви интереси, вклучувајќи ја и заштитата на државните граници.

Второ, Турција со своите дејствија демонстрира дека всушност ги заштитува борците на Исламска држава. Ништо чудно, објасни тој, со оглед на податоците за директен финансиски  интерес на некои функционери од Турција, поврзани со испораката на нафтени производи, произведени во фирмите на ИД.

-И трето, поткопани се долготрајните добрососедски односи меѓу Русија и Турција, меѓу другото во економијата и во хуманитарната сфера, подвлече  Медведев.

Медведев смета дека тешко ќе може да се компензираат овие штети, дека е можно директно откажување од редица заеднички проекти и турските компании да ги загубат своите позиции на рускиот пазар.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во координиран одговор, членките на ЕУ ги повикуваат на разговор руските амбасадори

Ана Ололовска

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Што значи мобилизацијата за Русија – крај на пазарењето на Путин со народот

Ана Ололовска

Украинско разузнавање: Белорусија се подготвува да прими руски војници

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска