Марин: Бевме наивни, мора што побрзо да се ослободиме од руските фосилни горива

Од:

„Мораме да признаеме дека усвоивме премногу наивен пристап кон Русија и ги базиравме нашите очекувања за нејзиното функционирање на погрешни основи“, рече Марин во своето обраќање пред претставниците во Европскиот парламент.

dobivaj vesti na viber

„Требаше да ги слушаме нашите полски и балтички пријатели, кои живееја под советска власт“, ​​додаде социјалдемократската премиерка на Финска.

Полска, Литванија, Летонија и Естонија беа најстрогите критичари на европското потпирање на руските фосилни горива и лансирањето на гасоводот Северен тек 2, за разлика од Германија, која значително ја зголеми зависноста од рускиот гас во последните десет години. Марин посочи и дека руската политика на користење на енергијата како оружје за уцена на Европската унија е „краткогледно“.

„Поради постоечката енергетска криза, ќе се ослободиме од зависноста од руските фосилни горива побрзо отколку што мислевме. Русија ја уништува својата економија и иднина. Ние повеќе не ѝ веруваме на Русија. Дури и ако војната заврши денес, нашата доверба нема да се врати долго време“, рече таа.

Би можело да ве интересира

Во последните напади во Херсон, Харков и други градови има жртви

Ана Ололовска

Струјата се врати во Киев по четири дена

Ана Ололовска

Шефот на НАТО ја пофали германската поддршка за Украина пред средбата во Букурешт

Ана Ололовска

Русија не е сериозно ослабена од војната во Украина, тврди естонскиот министер за одбрана

Ана Ололовска

Британскиот премиер: Верувам во слободата

Ана Ололовска

Кадиров се заканува: Ќе ги победиме сатанистите

Ана Ололовска