Макрон предупредува на ескалација на ситуацијата по оценките на Бајден за Путин во Варшава

Од:

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека не сака да ги користи зборовите кои американскиот претседател Џозеф Бајден ги употреби за Владимир Путин, нарекувајќи го „касап“.

-Не би ги користел тие зборови, изјави Макрон за телевизијата „Франс 3“, додавајќи дека „мора да се направи сè за да се запре ескалацијата на ситуацијата“ и дека својата задача ја гледа како „да постигне прекин на огнот и потоа целосно да ги повлече руските војници“.

Притоа францускиот претседател посочи дека „утре или задутре“ ќе разговара со рускиот претседател за да се организира операција за евакуација на цивилите од градот Мариупол, во источна Украина. Тој додаде дека евакуацијата треба да се изврши што е можно поскоро.

Додека вчера беше во посета на бегалците од Украина, Бајден го нарече Путин „касап“. Во говорот во Варшава, Бајден кажа дека Путин е „касап“ и дека „овој човек не може да остане на власт“.

Белата куќа подоцна појасни дека САД не повикуваат на промена на режимот, а истото денеска го стори и шефот на американската дипломатија Ентони Блинкен.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Зеленски им ги одзеде државјанствата на поранешни политичари: Ја чистиме земјата од руското влијание

Половина милион луѓе во Одеса останаа без струја

Катерина Павлова-Николовска

Португалија ќе и испрати на Украина тенкови „Леопард 2“

Медведев: Поради испораката на американско оружје ќе гори цела Украина

Јермак: Од руско заробеништво ослободени 116 украински војници

ЕУ постигна договор за ограничување на цената на руските нафтени деривати