Макрон: Франција и Германија бараат прекин на турската офанзива

Од:

Франција и Германија бараат турската офанзива во северна Сирија веднаш да запре, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон по француско-германскиот состанок на ниво на влади.

– Разговаравме за операцијата и побаравме таа да биде прекината, рече Макрон, истакнувајќи дека турската офанзива им помага на терористите на Исламската држава да ги вратат своите позиции.

Францускиот претседател го поддржа заедничкиот дипломатски притисок врз Турција да ја прекине офанзивата.

Тој смета дека од витално значење е ставот за ова прашање да биде усогласен со Русија и особено со Иран, што, како што вели, има важна улога во регионот.

Би можело да ве интересира

ЕУ донира 144 милиони евра хуманитарна помош за бегалците од Венецуела

А1он

Усвоени договорите за ФРОНТЕКС со Србија и Црна Гора

А1он

Повеќе од половина граѓани на ЕУ се во тешка финансиска состојба поради пандемијата

А1он

Во ЕУ полицијата ќе користи оружје против дронови

А1он

Гојковиќ со претставници на Европскиот парламент разговарала за изборните услови во Србија

А1он

Тачи одбива да учествува во преговори со Србија водени од посредниците од ЕУ

А1он