МААЕ: Забележан напредок во нуклеарната безбедност

Од:

Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) соопшти дека минатата година е направен значителен напредок во зголемувањето на нуклеарната безбедност во светот и покрај големиот број на застарени реактори.

– Голем број земји воведоа дополнителни безбедносни мерки, се наведува во извештај на МААЕ.

Властите во САД, Швајцарија и Канада објавија упатства поврзани за стареење на безбедносниот систем и како перформансите на нуклеарните електрани да останат во прифатливите граници, се наведува во документот.

Извештајот на МААЕ е објавен пред денешниот протест на меѓународното здружение на еколозите Гринпис, кои бараат да се затвори една од најстарите нуклеарни централи во Франција.

Би можело да ве интересира

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

МААЕ: Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради гранатирање

Ана Ололовска

Украина: Сите нуклеарни централи под украинска контрола се во функција

А1он

МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

Ана Ололовска

Гроси: МААЕ ќе спроведе независна проверка на руските обвинувања за „валкана бомба“

Горан Наумовски

Иран гради нов нуклеарен истражувачки реактор