Иран гради нов нуклеарен истражувачки реактор

Од:

Иран почна со изградба на нов нуклеарен истражувачки реактор од 10 мегавати во покраината Исфахан, јави агенцијата Анадолија.

Изградбата на нуклеарниот истражувачки реактор во Исфахан почна со церемонија, каде присуствуваше и претседателот на Агенцијата за атомска енергија на Иран, Мохамад Ислами, објави иранската агенција ИРНА.

Реакторот од базенски тип од 10 мегавати, што користи 20 отсто збогатено нуклеарно гориво, ќе се користи за тестирање нуклеарни горива, производство на медицински и индустриски радиоизотопи и развој на истражување и примена на неутронски зраци, се наведува во текстот.

Нуклеарниот истражувачки реактор ќе биде сместен во Нуклеарниот технолошки центар во Исфахан, еден од најголемите нуклеарни постројки во земјата.

Би можело да ве интересира

Кина, Русија и Иран почнаа со поморски вежби, Москва испрати бродови на Северната флота

Ана Ололовска

11 загинати, 3.500 повредени на фестивалот на огнот во Иран

Горан Наумовски

Дисидент исчезна пред две години во Турција, денеска во Иран беше потврдена неговата смртна казна

Ана Ололовска

Од ноември до март во иранските училишта се отруени повеќе од 5.000 ученици

Пријавени се нови случаи на труење на ученички од Иран кои протестираа против режимот

Прво откритие на литиум во Иран