МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

Од:

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) не пронашле докази за непријавени нуклеарни активности во три постројки во Украина, соопштено е од Агенцијата.

Украина побара инспектори да ги посетат нејзините нуклеарни постројки за да ги побијат руските тврдења дека Киев планира да употреби „валкана бомба“. Западот ги отфрли тврдењата, а аналитичарите сугерираат дека тие се дел од руската кампања за дезинформација.

„Нашата техничка и научна проценка на резултатите досега не покажа знаци на непријавени нуклеарни активности и материјали на тие три локации“, соопшти МААЕ, појаснувајќи дека ќе биде спроведена анализа на земените еколошки мостри.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба реагираше на соопштението на МААЕ, посочувајќи дека со тоа е потврдено дека, како што напиша „Русија е најголемиот светски лажго“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари