МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

Од:

Инспекторите на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) не пронашле докази за непријавени нуклеарни активности во три постројки во Украина, соопштено е од Агенцијата.

Украина побара инспектори да ги посетат нејзините нуклеарни постројки за да ги побијат руските тврдења дека Киев планира да употреби „валкана бомба“. Западот ги отфрли тврдењата, а аналитичарите сугерираат дека тие се дел од руската кампања за дезинформација.

„Нашата техничка и научна проценка на резултатите досега не покажа знаци на непријавени нуклеарни активности и материјали на тие три локации“, соопшти МААЕ, појаснувајќи дека ќе биде спроведена анализа на земените еколошки мостри.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба реагираше на соопштението на МААЕ, посочувајќи дека со тоа е потврдено дека, како што напиша „Русија е најголемиот светски лажго“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Се шири снимка: „Украинец во цивилна облека истрела крстаречка ракета кон Русите од рамо“

Признаа: „Се обидовме да го убиеме Путин“

(ВИДЕО) Зеленски: Сите ги чекате изборите во САД, Украина не може да чека до нември

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Хезболах со дрон ги снимал израелските воени бази и го објави видеото

(ВИДЕО) Украинските партизани објавија снимка: Ја саботиравме клучната пруга во Русија

ВИДЕО: Украинците го возвратија ударот, испратија десетици дронови на Русија

Катерина Ѓуровски