МААЕ: Нивото на радиоактивност во Чернобил е нормално

Од:

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) Рафаел Гроси денеска во Чернобил изјави дека нивото на радиоактивност во нуклеарната централа е „нормално“.

– Нивото на радиоактивност е нормално, рече Гроси за време на посетата на електраната, точно 36 години по нуклеарната хаварија во таа област.

Гроси, кој не прецизираше конкретни бројки или параметри на радиоактивност, за новинарите изјави дека радиоактивноста се зголемувала во одредени периоди, кога руските сили внесувале тешка опрема во зоната и кога ја напуштале областа. Тој додаде дека МААЕ ја следи ситуацијата на дневна основа.

Шефот на МААЕ е во Чернобил заедно со тим експерти, кои за време на посетата ќе ги поправаат и системите за далечинско следење, кои набрзо по почетокот на војната престанаа да пренесуваат податоци до седиштето на МААЕ во Виена.

Во средината на април, украинските власти објавија дека не се во можност да ги обноват уредите за следење на радиоактивноста на таа локација на северот на Украина.

На 24 февруари, првиот ден од офанзивата против Украина, руските сили го зазедоа Чернобил, каде потоа беа исклучени електричната енергија и комуникациските врски. Руските трупи се повлекоа од областа кон крајот на март.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Украина: Руските војници кои беа во Црвената шума во зоната Чернобил во 2022 година не се живи

Горан Наумовски

МААЕ побара од Русија и Украина да ја заштитат нуклеарната централа Запорожје

Ана Ололовска

МААЕ: Резервниот далновод до нуклеарната централа Запорожје е исклучен поради гранатирање

Ана Ололовска

МААЕ не открила непријавени нуклеарни активности во Украина

Ана Ололовска

Гроси: МААЕ ќе спроведе независна проверка на руските обвинувања за „валкана бомба“

Горан Наумовски

Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Ана Ололовска