Путин со порака до Гроси од МААЕ: Москва е „отворена за дијалог“ за нуклеарната централа во Украина

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин го извести шефот на нуклеарната агенција на ОН, Рафаел Гроси дека е „отворен за дијалог“ за нуклеарната централа Запорожје на територијата контролирана од силите на Москва во јужна Украина.

Во телевизиските коментари со Гроси пред нивниот состанок во Санкт Петербург, Путин му рече на шефот на МААЕ дека е „подготвен да разговара за сите прашања од заеднички интерес или причина за загриженост, на пример, во врска со ситуацијата околу АЕЦ Запорожје“.

Тој нагласи дека е „отворен за таков дијалог“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден: Нема ништо демократско во Путин

ISW: Путин му даде рок на Шојгу до кога да ја запре украинската контраофанзива

Путин: Отворени сме за преговори

(ВИДЕО) Средба Ким-Путин: Севернокорејскиот лидер е сигурен дека Русија „ке го победи злото“

Катерина Ѓуровски

Поранешната австриска министерка која танцуваше со Путин се сели во Русија

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Почна средбата Путин-Ким, први детали од состанокот

Катерина Ѓуровски