Лукашенко пристигна во Москва, ќе се сретне со Путин

Од:

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска пристигна во Москва каде ќе се сретне со рускиот претседател Владимир Путин.

Средбата ќе се одржи во Кремљ, во формат еден на еден.

Се очекува претставниците да разговараат за развојот на соработката меѓу двете земји во различни области и прашања кои бараат разгледување на највисоко ниво, наведува белоруската агенција.

Би можело да ве интересира

Лукашенко: Украина ќе престане да постои доколку не се согласи на преговори

Лукашенко: Белорусија се подготвува за војна, иако сака мир

Лукашенко: Извршителите на нападот во Москва прво се обиделе да побегнат во Белорусија

Белорускиот претседател го потпиша законот со кој доби доживотен имунитет од кривично гонење

Лукашенко: Украина и Русија се во ќор-сокак, никој не може да ја зајакне позицијата

Катерина Ѓуровски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска