Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

Од:

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко објави дека и наредил на својата влада да ги обнови контактите со Варшава, во услови на гранични тензии со Полска, соседна земја и членка на НАТО.

„Неопходно е да се разговара со Полјаците. Му наредив на премиерот да контактира со нив“, рече тој, пренесе новинската агенција Белта.

Тензиите меѓу Минск и Варшава моментално се високи бидејќи Полска финансиски и воено му помага на Киев, додека Белорусија е сојузник на Москва.

Полска вчера објави дека има намера да распореди околу 10.000 војници за одбрана на својата источна граница со Белорусија.

Според Лукашенкo, полската влада сака „ескалација за да ја влоши ситуацијата и на тој начин да покаже дека била во право кога ја вооружувала земјата“.

Иако изјави и дека е отворен за соработка, Александар Лукашенко директно ги обвини Американците дека ја користат Полска за да ги разгорат тензиите во регионот.

Полска неодамна предупреди на заканата од провокации од Белорусија и потенцијалната опасност од доаѓањето на руската платеничка група Вагнер во таа земја.

Варшава, исто така, ги обвинува Минск и Москва дека организираат нов прилив на мигранти во Европската унија за да го дестабилизираат регионот.

Би можело да ве интересира

Британски “Економист“: Изгледа Русите ќе ја добијат војната во Украина

Карпентер: Русија останува изолирана во рамки на ОБСЕ, постигнат договор за фукционалноста на организацијата

Катерина Ѓуровски

Зеленски: Ако Русија нападне членки на НАТО, американските деца ќе мора да се борат

Војната со Украина нема да заврши наскоро, првите преговри ги минирала Британија објави Лавров

Орце Костов

ВИДЕО: Во Украина оштетени или уништени околу 170.000 објекти, загинаа околу 10.000 цивили

Зеленски призна: „Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим“