Лукашенко: Белорусија се подготвува за војна, иако сака мир

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека Белорусија се подготвува за војна, иако, како што наведе, сака мир и не сака да се бори против ниту една земја.

Лукашенко изјави дека е вистинита изреката „Ако сакате мир, подгответе се за војна“ и дека не ја смислил, објави веб-страницата на белорускиот претседател.

Лукашенко нагласи дека Белорусија никому не му се заканува на ниту еден начин и не сака туѓи територии.

Би можело да ве интересира

Лукашенко: Украина ќе престане да постои доколку не се согласи на преговори

Лукашенко пристигна во Москва, ќе се сретне со Путин

Лукашенко: Извршителите на нападот во Москва прво се обиделе да побегнат во Белорусија

Белорускиот претседател го потпиша законот со кој доби доживотен имунитет од кривично гонење

Лукашенко: Украина и Русија се во ќор-сокак, никој не може да ја зајакне позицијата

Катерина Ѓуровски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска