Лукашенко: Кој сака да има нуклеарно оружје нека им се придружи на Русија и Белорусија

Од:

Белорускиот претседател Александар Лукашенко ги повика оние кои сакаат да имаат нуклеарно оружје да се приклучат на унијата на Русија и Белорусија.

„Ако никој не е против фактот дека Казахстан и другите земји имаат толку блиски односи, како што имаме ние со Руската Федерација, работите се едноставни. Унијата на Белорусија и Русија е отворена за секого и затоа, ќе има нуклеарно оружје за сите“, рече белорускиот лидер во интервју со новинарот Павло Зарубин, кој објави дел од интервјуто на својот канал Телеграм.

Лукашенко додаде дека кажаното е негово мислење, а не мислење на Русија.

Би можело да ве интересира

Белорускиот претседател го потпиша законот со кој доби доживотен имунитет од кривично гонење

Лукашенко: Украина и Русија се во ќор-сокак, никој не може да ја зајакне позицијата

Катерина Ѓуровски

Лукашенко: И наредив на владата да ги обнови контактите со Полска

ВИДЕО: Путине, може ли селфи

Лукашенко во Москва кај Путин

Катерина Ѓуровски

Пригожин не е во Белорусија, Лукашенко откри каде се наоѓа шефот на Вагнер

Катерина Ѓуровски