Литвански суд осуди Руси за воени злосторства за време на СССР

Суд во Литванија го прогласи поранешниот советски министер за одбрана Дмитриј Јазов за виновен за воени злосторства поради смртоносната операција насочена кон спречување на балтичката држава да се отцепи од СССР во 1991 година.

Маршал Јазов (94) е осуден во отсуство на 10 години затвор, јави Би-Би-Си.

Уште 66 поранешни советски воени и претставници на КГБ добија казни од четири до 14 години. Само двајца беа присутни во судницата.

Русија вели дека судењето во Литванија е политички мотивирано и нелегално.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Литванија Гитан Наусед положи заклетва во Парламентот

Скок на цените на куќите во Естонија, Летонија и Австрија

Топлотен бран ја погоди Литванија, шест лица се удавија

Ана Ололовска

Гитанас Науседа нов претседател на Литванија

Ана Ололовска

Литванскиот премиер ќе поднесе оставка поради поразот на претседателските избори

Ана Ололовска

Литванија: Науседа и Симоните одат во вториот круг од претседателските избори

Ана Ололовска