Литванија: Испратете системи за воздушна одбрана на НАТО

Од:

Литванскиот претседател Гитанас Наузеда изјави денеска дека НАТО треба брзо да распореди повеќе системи за противвоздушна одбрана на полско-украинската граница и на остатокот од источното крило на Алијансата.

„Литванија активно ќе го поддржи распоредувањето на противвоздушна одбрана долж полско-украинската граница“, изјави Науседа за новинарите, додавајќи дека тоа важи и за остатокот од источното крило, пренесе Ројтерс.

Наузеда изрази надеж дека до самитот на НАТО следната година во Вилнус „ќе можат да постигнат напредок, бидејќи ситуацијата потврдува дека тоа е вистинската одлука и дека треба брзо да се спроведе“.

На истокот на Полска вчера се случи експлозија во која загинаа две лица, а Полска се сомнева дека се работи за руска ракета.

НАТО и САД го истражуваат инцидентот.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Два тона ѓубриво фрлени пред домот на рускиот амбасадор во Полска

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Жена од Полска сруши Гинисовиот рекорд: Помина повеќе од три часа „закопана“ во мраз

Полска: Уапсени поранешниот министер Камински и неговиот заменик

Полски шахист одби да се ракува со рускиот велемајстор, кој е жесток поддржувач на Владимир Путин

Предраг Петровиќ

Украинска ракета падна во Полска

ВИДЕО: Уште еден украински камионџија умре поради блокадата на полската граница