Лидерот на Доњецк му пратил порака на Ким Џонг-ил, сака соработка со Северна Кореја

Од:

Лидерот на прорускиот сепаратистички регион Доњецк во источна Украина испрати порака до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун.

Северна Кореја наводно размислува да испрати работници на проекти за реконструкција во регионите на Украина кои се под руска окупација, па лидерот на отцепената Донецка Народна Република Денис Пушилин предлага соработка со Северна Кореја, пишува АП.

Северна Кореја минатиот месец стана една од земјите во светот што ја призна независноста на Доњецк и Луганск, уште еден проруски сепаратистички регион во источна Украина. Ова го принуди Киев да ги прекине дипломатските врски со Пјонгјанг.

Ако Северна Кореја испрати работници во Доњецк, тоа ќе биде против санкциите на ОН
Постојат индикации дека Северна Кореја ги преиспитува плановите да испрати работници на проекти за реконструкција во Луганск и Доњецк, што би можело да и помогне на нејзината економија. Ова им пркоси на санкциите на Советот за безбедност на ОН поради неговата програма за нуклеарно оружје и балистички ракети.

„Северна Кореја и Република Доњецк би можеле да постигнат корисна билатерална соработка во согласност со интересите на нашите народи“, рече Пушилин, пренесе денеска официјалната севернокорејска централна новинска агенција.

Сепак, не се наведува дали Ким му одговорила на Пушилин.

Министерството за надворешни работи на Доњецк соопшти дека нејзината амбасадорка во Русија, Олга Макеева, на 29 јули се сретнала со севернокорејскиот амбасадор во Русија, Син Хонг Чол, за да разговараат за економската соработка.

Според министерството, Син тогаш изјавил дека ќе има голем потенцијал за билатерална соработка во трговијата и миграцијата на работна сила, откако Северна Кореја ги олесни граничните контроли поради пандемијата. Северна Кореја, наводно, одржува слични разговори со Луганск.

Во 2017 година, Русија ги поддржа санкциите воведени од Советот за безбедност на ОН како одговор на севернокорејската ракетна проба со долг дострел, која бараше од земјите-членки да ги вратат сите севернокорејски работници од нивните територии во рок од 24 месеци.

Портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс минатиот месец ги критикуваше руските предлози дека севернокорејските работници би можеле да се вработат на проекти за реконструкција во регионите на Украина окупирани од Русија, велејќи дека таквите аранжмани би биле навреда за суверенитетот на Украина.

Северна Кореја постојано ги обвини САД за кризата во Украина, велејќи дека хегемонистичката политика на Западот ги оправдува воените дејствија на Русија во Украина за да се заштити.

Ким ги користи поделбите во Советот за безбедност на ОН, продлабочени со руската инвазија на Украина, за да го забрза развојот на оружјето додека се обидува да ја направи својата земја нуклеарна сила. Исто така, Ким сака да преговара за укинување на санкциите предводени од САД, пишува АП.

Северна Кореја само во 2022 година тестираше повеќе од 30 проектили, вклучувајќи го и првото тестирање на интерконтинентална балистичка ракета по речиси пет години. Исто така, постојат индикации дека Северна Кореја обновува тунели на полигон за нуклеарни тестирања што последен пат беше активен во 2017 година. Се верува дека тие се подготвуваат да продолжат со тестирање на нуклеарно оружје.

Би можело да ве интересира

Јапонија лансираше сателит со кој ќе ја надгледува Северна Кореја

Севернокорејскиот лидер го смени најмоќниот воен функционер

Јун: Мораме да ја казниме секоја провокација од Северна Кореја

А1он

Јужна Кореја испука предупредувачки истрели поради упад на севернокорејски дронови

А1он

Сеул тврди дека Северна Кореја истрелала балистичка ракета во близина на источниот брег на Јужна Кореја

Ана Ололовска

Северна Кореја: Јапонските медиуми лажат дека сме понудиле муниција на Русија

Ана Ололовска