Либан и Израел постигнаа историски договор за индиректни разговори

Од:

Либан и Израел постигнаа договор за рамката на индиректни разговори со посредство на САД за долгогодишниот спор во врска со поморската граница меѓу двете земји, соопштија денеска двете страни.

Разговорите ќе се одржат во седиштето на мировните сили на Обединетите нации во пограничниот град Накура на југот на Либан, под знамето на Обединетите нации.

Во денешните засебни соопштенија во кои се најавени разговорите, страните не откриваат кога ќе почнат разговорите.

„Договорот ќе им овозможи на двете земји да започнат разговори, што може да обезбеди поголема стабилност и просперитет на граѓаните на Либан, но и на граѓаните на Израел“, се вели во соопштението на американскиот државен секретар Мајк Помпео. Тој додаде дека договорот е резултат на речиси три години интензивен дипломатски ангажман на американски претставници.

Индиректните разговори значат дека преговарачите од либанската војска нема да разговараат директно со членовите на израелската делегација, туку преку Обединетите нации и американските претставници.

Израел и Либан немаат дипломатски односи и технички се во војна. Двете земји тврдат дека околу 860 квадратни километри од Средоземното Море припаѓаат на нивната ексклузивна економска зона. 

Би можело да ве интересира

Палестина не ја сака израелската донација вакцини против Ковид-19

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Повторно камења и гумени куршуми во Ерусалим, десетици Палестинци повредени и уапсени

Жарко Настоски

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Израел по ерата на Бенјамин Нетанјаху

Ана Ололовска

ВИДЕО: Израелски напад на Газа, прв по примирјето

(ВИДЕО) „Смрт за Арапите“: Израелски екстремни десничари маршираа низ Источен Ерусалим

Жарко Настоски