Kонте бара ЕУ да ги усогласи правилата за прославата на Божиќ и за скијачките центри

Од:

Италијанскиот премиер Џузепе Конте ја повика Европската унија да ги усогласи правилата во врска со Божиќните празници и користењето на скијачките објекти, имајќи ја предвид ситуацијата со пандемијата на коронавирусот.

dobivaj vesti na viber

Конте ова го изјави на прес-конференција со шпанскиот премиер Педро Санчез во Палма.

Скијачките патеки во Италија во моментов се затворени поради вонредната состојба воведена поради коронавирусот, како и други спортски објекти, како што се базени и спортски сали.

Италијанските региони каде што се наоѓаат скијачките центри, сепак вршат притисок да ги отворат патеките за сезоната на празници, наведувајќи дека во спротивно економската штета ќе биде непоправлива.

Би можело да ве интересира

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ

Анита Петровска Рајковиќ

Владата може сама да го прифати предлогот без Собрание – детали од брифингот со Ковачевски, Османи и Маричиќ

Анита Петровска Рајковиќ

Владата го објави предлогот на француското претседателство

Орце Костов

(ВИДЕО) Маричиќ: Брзо ќе почнат преговорите ако го прифатиме овој предлог

Орце Костов

Генчовска: Нема нов француски предлог, сè зависи од Скопје

Анита Петровска Рајковиќ