Коен: САД сакаат да го вратат Иран на преговарачка маса

Од:

Вршителот на должност американскиот амбасадор во Обединетите нации, Џонатан Коен, денеска изјави дека политиката на Вашингтон кон Иран останува „економски и дипломатски напор“ за да ја врати таа земја на преговарачката маса.

Тој, по седницата на Советот за безбедност на ОН за Иран, свикана по барање на САД, наведе дека пред тоа тело ги презентирал доказите од САД дека Иран стои зад нападите врз танкерите за нафта на Блискиот Исток во мај и јуни и го повика светот да му каже на Техеран дека тоа е неприфатливо.

Би можело да ве интересира

Воена парада на Иран со 200 бродови во Персиски Залив

Нетанјаху нема да присуствува на годишната седница на Генералното собрание на ОН

Татјана Ташкова

ОН испратија експерти во Саудиска Арабија да ги истражат нападите

Ријад покажа „докази“ за вмешаност на Иран во нападите од викендот

Додека Ријад и Техеран меѓусебно се обвинуваат, САД подготвени за акција

Трамп нареди зголемување на санкциите кон Иран