Кинески научници развија маска што открива коронавирус во воздухот

Од:

Кинески научници развија маска што предупредува на изложеност на коронавирус или грип, се наведува во студијата водена од шестмина научници од универзитетот Тонги во Шангај, објавена во научното списание Матер.

dobivaj vesti na viber

Сензорот вграден во маската може да ги детектира вирусите Ковид-19, Х5Н1 и Х1Н1 во рок од десет минути и да испрати известување до уредот, кој е надвор од маската и има литиумска батерија. Симулирано е веројатно сценарио каде некој зборува или кашла тогаш сензорите реагираа и испраќаат предупредувања до безжични уреди како што се телефоните.

– Претходните истражувања покажаа дека маските го намалуваат ширењето на вирусот. Затоа сакавме да направиме маска што корисниците ги предупредува на присуство на вирус во воздухот, изјави Јин Фанг од Универзитетот Тонги и еден од авторите на студијата.

Како што тврдат истражувачите, најдобро е уредот да се користи во затворени простории, каде висок е ризикот од зараза. Се работи на тоа да се намали времето за детекција и на чувствителноста на уредот што по потреба, може да се конфигурира за различни вируси.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Кина реши да ги олесни Ковид-мерките

А1он

Кина ја продолжува координацијата и комуникацијата со ЕУ

Горан Наумовски

Блинкен: НАТО загрижен поради военото јакнење на Кина

Ана Ололовска

Кина: Властите во Кина најавија олеснување на корона мерките во Гуангжу и Чонгкинг

Ана Ололовска

Почина поранешниот кинески претседател Џијан Цемин

Катерина Павлова-Николовска

Пентагон: Кина до 2035 година може да поседува 1.500 нуклеарни боеви глави