Кина повеќе нема да испраќа проститутки во работните логори

Од:

Властите в Кина одлучија проститутките повеќе да не ги праќаат во „логори за превоспитување преку работа“.

Кинескиот премиер Ли Кечијанг потпиша ваква владина одлука за промена законодавството, пренесуваат кинеските медиуми.

Во сила останува казната за сводништво кое и во иднина ќе се третира како криминал во државата.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 загинати во пожар во трговски центар во Кина

(ВИДЕО) Шестмина загинати во пожар во трговски центар во Кина

Горан Наумовски

Кина воведе санкции за шест американски компании за продажба на оружје на Тајван

Кина: Самитот на НАТО е полн со воинствена реторика, провокации и лаги

Огромен скандал во Кина: Во цистерни со гориво се транспортирало масло за јадењe

Кина: НАТО ја загрозува глобалната безбедност