Ким Џонг Ун патува во Русија

Од:

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун планира овој месец да отпатува во Русија, пишува Њујорк Тајмс.

Според нив, планот е да се разговара за воена соработка со рускиот претседател Владимир Путин и можноста Русија да се снабдува со оружје за војната во Украина.

Во реткиот поход од неговата земја, Ким Џонг Ун најверојатно ќе отпатува со оклопен воз од Пјонгјанг, главниот град на Северна Кореја, до Владивосток на рускиот пацифички брег, каде ќе се сретне со Путин, изјавија неименувани американски официјални лица.

Како што наведоа, претседателот на Северна Кореја можеби ќе може да замине во Москва, иако тоа не е сигурно, пишува Њујорк Тајмс.

Според американскиот весник, Путин очекува Северна Кореја да и испрати на Русија артилериски гранати и противтенковски ракети, додека Ким сака Русија да му обезбеди на Пјонгјанг напредна технологија за сателити и подморници на нуклеарен погон.

Според американските власти, Ким ќе побара и помош во храна за својата сиромашна нација.

Двајцата лидери ќе бидат во кампусот на Далечниот источен федерален универзитет во Владивосток за да присуствуваат на Источниот економски форум, кој треба да се одржи од 10 до 13 септември.

Ким, исто така, планира да ги посети доковите на поморските бродови на руската Пацифичка флота, рекоа тие.

Како што потсетува Њујорк тајмс, Северна Кореја ја слави годишнината од своето основање на 9 септември.

Белата куќа минатата недела предупреди дека Путин и Ким размениле писма во кои разговарале за можен договор за оружје, повикувајќи се на декласифицирани разузнавачки информации.

Портпаролот на Белата куќа Џон Кирби изјави дека разговорите на високо ниво за воена соработка меѓу двете нации „активно напредуваат“.

Американските власти одбија да дадат повеќе детали за личните врски меѓу лидерите, кои се сметаат за непријатели на Соединетите држави.

Новите информации за планираната средба меѓу Путин и Ким се многу подалеку од претходното предупредување.

САД не ги декласифицираа или ги намалија разузнавачките информации за плановите, а неименувани официјални лица кои разговараа за весникот Њујорк не беа овластени да ги објават информациите. Тие одбија да дадат детали за тоа како разузнавачките агенции ги собрале податоците.

Додека Белата куќа одби да разговара за новите разузнавачки информации, портпаролката на Советот за национална безбедност Адриен Вотсон рече дека рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу отпатувал во Северна Кореја, официјално позната како Демократска Народна Република Кореја, за да се обиде да го убеди Пјонгјанг да и продаде артилериска муниција на Русија.

„Како што јавно предупредивме, преговорите за оружје меѓу Русија и КДРК активно напредуваат. Имаме информации дека Ким Џонг Ун очекува овие разговори да продолжат, што вклучува дипломатски ангажман на високо ниво во Русија“, рече таа.

Откако Русија ја започна својата целосна инвазија на Украина, американските власти објавија декласифицирани разузнавачки информации за да се обидат да ги одвратат Северна Кореја, Кина и другите земји од снабдување на Русија со оружје.

Американските власти тврдат дека предупредувањата од Белата куќа за планираните трансфери на севернокорејски артилериски гранати ја прекинале досегашната соработка меѓу Пјонгјанг и Москва.

Би можело да ве интересира

Путин: Митот за моќта на западната воена технологија е уништен

Путин најави дека ќе се кандидира за нов претседателски мандат

Претседателски избори во Русија во март, ќе гласаат и жителите на анектирани украински региони

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Девојче пукаше во школо во Русија, уби соученичка, рани четворица и се самоуби

Катерина Ѓуровски

Руската Дума усвои закон за проширување на овластувањата на рускиот претседател

(ВИДЕО) Руски воени „ловци“ го чуваа авионот на Путин до Абу Даби

Горан Наумовски