Јужна Кореја ќе испрати хуманитарна помош за Северна Кореја

Од:

Јужна Кореја ја разгледува можноста за испраќање хуманитарна помош на Северна Кореја во вредност од осум милиони долари преку меѓународна организација.

– Владата во Сеул планира да одржи состанок за меѓукорејската соработка на кој би одлучила дали да понуди хуманитарна помош на оние кои се загрозени во Северна Кореја, соопшти јужнокорејското Министерство за обединување, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап.

Во 2016 година Сеул ја суспендираше помошта на Пјонгјанг преку ОН по нуклеарните и ракетните тестови на Северна Кореја.

Министерството во Сеул сега предлага 4,5 милиони долари да се издвојат за децата и трудниците во Северна Кореја преку Светската програма на ОН за храна, а преостанатите 3,5 милиони долари да се донираат преку УНИЦЕФ.

– Основниот став на Владата е дека треба да продолжи хуманитарната помош за загрозените групи во Северна Кореја, без оглед на политичката ситуација, изјави неименувам јужнокорејски претставник.

Би можело да ве интересира

Биган: Прозорецот за преговори на Пјонгјанг со САД сè уште е отворен

Северна Кореја ги повика САД да се откажат од „непријателската политика“

Северна Кореја не сака бесмислени разговори со САД

Ана Ололовска

САД и Јужна Кореја ги одложија заедничките воени вежби

Ана Ололовска

Еспер: Сеул да преземе поголеми трошоци за американските сили во земјата

Ана Ололовска

Пјонгјанг соопшти дека САД нудат продолжување на преговорите во декември