Јорданската армија убила 27 криумчари кои се обиделе да влезат од Сирија

Од:

Јорданската армија убила 27 лица осомничени дека се шверцери кои се обиделе да влезат во земјата од соседна Сирија, соопшти денеска војската.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на армијата се наведува дека се спречени неколку обиди за шверц на дрога од Сирија во Јордан, а запленето е и поголемо количество наркотици.

Неколку лица се повредени.

Војската најави дека ќе продолжи силно да се бори против каков било обид за шверц преку јорданската граница.

Во Јордан живеат повеќе од 650.000 бегалци од Сирија, која беше погодена од граѓанската војна.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јорданскиот крал Абдула Втори и официјално го стави во домашен притвор својот полубрат Хамза

Ана Ололовска

Седуммина загинати во песочна бура што ги зафати Ирак и Сирија

А1он

Во ракетен напад на сириските милитанти убиени 10 војници, Русите одговорија со воздушни напади

А1он

Европската унија организира донаторска конференција за сириските бегалци

Ана Ололовска

Башар ал Асад во посета на Иран

Ана Ололовска

УНИЦЕФ: Потребна е хуманитарна помош за над 12 милиони сириски деца

Ана Ололовска