Израелските сателити забележаа необична активност во руска база во близина на финската граница

Од:

Израелското разузнавање открило „невообичаено присуство“ на руски бомбардери во близина на финската граница, пишува „Џерусалим пост“. Сателитските снимки од ImageSat International сугерираат дека руските стратешки бомбардери ТУ-160 и ТУ-95 се сместени во воздухопловната база Олени недалеку од финската граница.

dobivaj vesti na viber

Според нивните сателитски снимки, четири ТУ-160 биле откриени на 21 август, а три ТУ-95 на 25 септември, додека во воздухопловната база на 12 август немало стратешки бомбардери.

Воздухопловната база Олени се наоѓа на полуостровот Кола, во близина на Мурманск. Во оваа база е сместена руската Северна флота, како и значително количество оружје и воена опрема, вклучувајќи тактичко и стратешко нуклеарно оружје.

Портпаролот на украинското воено разузнавање Вадим Скибицки во интервју за Гардијан изјави дека Киев ја смета за „многу висока“ заканата од Москва дека ќе користи тактичко оружје против земјата.

Според него, тактичките напади најверојатно би биле насочени кон локации долж линијата на фронтот каде што се наоѓаат голем број луѓе, опрема, како и командни центри и критична инфраструктура.

Би можело да ве интересира

САД размислуваат да ја прогласат групата Вагнер за терористичка организација

Ана Ололовска

Велика Британија најави нова рунда санкции за уште 22 Руси

Ана Ололовска

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Ана Ололовска