Измамник се обидел да ја продаде Статуата на единството

Од:

Индиската полиција поведе истрага против измамник кој на интернет се обидел да „ја продаде“ познатата Статуа на единството за четири милијарди долари.

Измамникот притоа тврдел дека тоа е дел од активностите на властите против корона-кризата и за сузбивање на пандемијата.

Киберкриминалот во Индија последниве четири седмици се зголемил за 86 отсто, соопшти Владата. Притоа, најмногу е злоупотребено името на Нетфликс.

Статуата на единството во индиската сојузна држава Гуџарат е скоро двапати повисока од Статуата на слободата во Њујорк, САД.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Индија со дронови и противпожарни возила се бори против инвазијата на скакулци

А1он

Нови тензии помеѓу Индија и Пакистан

Ана Ололовска

Индија ги олеснува мерките и покрај порастот на бројот на заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Индија нов рекорд во бројот на новозаразени со коронавирусот

Ана Ололовска

Во Индија повеќе смртни случаи од Ковид-19 отколку во Кина

Ана Ололовска

Циклонот Амфан во Индија предизвика штета од 13 милијарди долари

А1он