Италијанската десница излезе со тројца кандидати за иден шеф на државата

Од:

Сојузот на италијанските конзервативци попладнево на прес конференција излезе со три предлога за можни кандидати за нов шеф на државата, оставајќи му на левиот центар да одговара со свој кандидат.

dobivaj vesti na viber

Предлогот дојде откако парламентот сè уште е видливо поделен околу наследникот на претседателот во заминување, Серџо Матарела.

Британските медиуми пренесуваат дека трите партии од десниот центар – Лига, Фратели Италија и Форца Италија попладнево излегоа со имињата на поранешниот претседател на Сенатот, Марчело Пере, поранешната министерка за образование и градоначалник на Милано, Летиција Морати, и пензионираниот судија, Карло Норди, како можни кандидати за нов шеф на државата.

-Немаме намера да наметнуваме ништо… се надеваме дека овие имиња ќе бидат примени со подготвеност да разговараме за нив, изјави лидерот на Лига, Матео Салвини, на заедничката прес-конференција со своите сојузници.

Италијанскиот Парламент, вчера, во првиот круг од изјаснувањето, не избра нов претседател на државата, бидејќи ниту еден кандидат не доби доволен број гласови на тајното гласање, а денеска е во тек новото, второ гласање.

Точно 1.009 електори, членови на двата дома на парламентот, Претставничкиот дом и Сенатот, и претставници на регионите и автономните покраини, од вчера го почнаа гласањето за избор на наследникот на Матарела, а на победникот на тајното гласање му треба двотретинско мнозинство во предвидените три круга гласање.

Гласањето се повторува се додека еден од кандидатите не добие доволно гласови.

Британските медиуми претходно јавија дека фаворит во гласањето е актуелниот премиер на земјата, Марио Драги, а меѓу оние кои се сметаат за можни кандидати се и поранешниот претседател на Долниот дом, Пјер Фердинандо Касини, поранешниот премиер, Џулијано Амато, и претседателката на Сенатот, Марија Елизабета Алберти Каселати.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Проруски хакери нападнале сајтови на италијански државни институции

Проруски хакери нападнаа неколку италијански институции, меѓу кои и Сенатот

Ана Ололовска

Спасувачкиот брод Океански Викинг се укотви на Сицилија со 294 мигранти

А1он

Марио Драги повика на забрзување на европската интеграција за соочување со кризите

А1он

ВИДЕО: Жестоки првомајски протести во Франција и во Италија

Катерина Павлова-Николовска

Марио Драги на средба со Бајден во Вашингтон на 10 мај

А1он