Италија: Прогласена вонредна состојба во Искија по лизгање на земјиштето

Од:

Италијанската влада денеска прогласи вонредна состојба на островот Искија кој вчера го погоди големо лизгање на земјиштето во кое едно лице загина, а најмалку десет се водат како исчезнати.

-На вонредната седница на кабинетот, која се свикува за воведување вонредна состојба, беше доделен првиот пакет итна финансиска помош во износ од 2 милиони евра, објасни министерот за цивилна заштита, Нело Музумечи.

Казамичола Терме, спа-одморалиште со 8.000 жители во зима, сместено на островот Искија недалеку од Капри, беше погодено од земјотрес во 2017 година, во кој загинаа две лица. На крајот на 19 век, градот бил целосно уништен од многу посилен земјотрес.

Повеќе од 200 припоадници на цивилната одбрана и органите на редот се уште трагаат по десетината исчезнати, а стотици волонтери продолжуваат да ги расчистуваат улиците.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Уапсен убиец поврзан со Ндрангета, беше во бегство 16 години, последните три бил пица мајстор

Катерина Павлова-Николовска

Италијанската премиерка Мелони во посета на Либија

Ана Ололовска

Италијанската полиција уапси 56 припадници на мафијашкиот клан „Ндрангета“ и заплени 250 милиони евра

А1он

Трагедија во Рим, новороденче се задуши под неговата мајка

Горан Наумовски

Апсење во Италија во врска со корупцискиот скандал во Европскиот парламент

А1он

Мафијашкиот „дон“ Матео Месина Денаро е префрлен во затвор со со максимална сигурност

Ана Ололовска