Исламска држава апелира на своите борци да напаѓаат Евреи

Од:

Џихадистичката организација Исламска држава наводно апелира на своите борци и муслиманите да напаѓаат Евреи и еврејски населби, се слуша во аудио снимка објавена денеска, за која се наведува дека е гласот на портпаролот на ИД, Абу Хамза ал-Кураиши.

Гласот на снимката вели дека ИД планира „договорот на векот“ да не успее, мислејќи на мировниот план за Блискиот Исток на американскиот претседател Доналд Трамп, кој како што се очекува, ќе биде претставен во текот на денешниот ден.

Според некои западни медиуми, не може да се потврди идентитетот на говорникот на снимката

Би можело да ве интересира

Пандемијата од коронавирусот може повторно да ја заживее Исламска држава

Ана Ололовска

Група терористи од ИД побегнаа од затвор во Сирија

Ана Ололовска

Во ИД војувале 1.200 терористи од Балканот

Ана Ололовска

ИД презеде одговорност за нападот во Лондон

Ана Ололовска

Патувачка изложба „Патот на Сефардите“ во Велес

Дуња Мијатовиќ: Децата на осомничените борци на ИД треба да бидат вратени во нивните земји

Ана Ололовска