Ирак започна операција за обезбедување на пустината на границата со Сирија

Од:

Ирачката армија објави дека започнала операција за обезбедување пустина на западната граница со Сирија од „будењето“ на џихадистите на ИД, кои се собираат таму.

Операцијата “Волја за победа” започна рано изутрина и треба да обезбеди “чистење” на таа оддалечена област помеѓу провинциите Салахедин, Нинва и Анбар.

Армијата соопшти дека нејзините специјални сили и силите на племенските групи учествувале во операцијата поддржана од страна на американската меѓународна коалиција.

Ирачките власти кон крајот на 2017 година објавија дека ја поразија Исламската држава, неколку месеци откако џихадистите беа протерани од Мосул, главниот град на провинцијата Ниневија.

Исламската држава беше поразена во соседна Сирија, но некои џихадисти се засолнија на границата со Ирак.

Би можело да ве интересира

„Њујорк тајмс“: Иран тајно складира ракети во Ирак

Ана Ололовска

Демонстрантите по третпат го запалија иранскиот конзулат во светиот шиитски град Наџаф

Во Ирак уапсен новиот лидер на ИД

Ана Ололовска

Во Ирак заробен заменик лидерот на Исламска држава

Во последните 48 часа во Сирија загинаа над 100 лица

Во воздушен напад на пазар во Сирија убиени 10 лица