Први видеа од иранскиот напад на Израел – небото над Блискиот исток празно

Од:

Според израелските медиуми, повикувајќи се на израелско и американско разузнавање, десетици беспилотни летала се лансирани од Иран до Израел, според проценките, на беспилотните летала им требаат неколку часа да поминат толкаво растојание.

 

Израелските власти велат подготвени се да се справат со иранските беспилотни летала штом пристигнат.

Небото над Блискиот исток е затворено. „Ирак го затвори својот воздушен простор“, соопшти Министерството за транспорт на земјата.

„Целиот воздушен сообраќај е привремено суспендиран“, се додава.

И Јемен го затвори својот воздушен простор, а како што може да се види на радарот за летови, целата област на Блискиот Исток е празна и авионите ја заобиколуват.

Во вечерните часови, на 1 април, израелските воздухопловни сили ја погодија зградата на иранскиот генерален конзулат во главниот град на Сирија, Дамаск. Министерството за одбрана на Сирија појасни дека зградата на иранскиот конзулат била целосно уништена во нападот на Израел.

Тогаш иранскиот амбасадор во Сирија изјави дека Техеран ќе одговори на нападот од Израел.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Израел нареди евакуација од хуманитарната зона

(ВИДЕО) Три лица загинаа, а 87 се ранети во големите израелски напади во градот Ходеида

ВИДЕО: Голема експлозија по напад со дрон во Тел Авив, една жртва и 10 се повредени

ЦИА: Лидерот на Хамас Јахја Синвар е под притисок да прифати договор со Израел

Хамас се повлекува од преговорите за примирје во Газа

(ВИДЕО) Ердоган: Нема соработка на НАТО со Израел додека нема мир во Палестина