Ирак ќе распореди граничари на границата со Иран и со Турција

Од:

Федералната Влада на Ирак вчера соопшти дека заедно со Владата на ИрÐ �чки Курдистан и вооружените сили на автономниот регион ќе изготви план за распоредување на ирачки граничари на границата со Иран и со Турција.

Плановите за распоредување на ирачки граничари првенствено се насочени кон Иран, чии сили изминатите денови бомбардираа цели на иранските курдски опозициски организации со седиште во северниот дел на Ирак.

Претходно, Техеран побара од Багдад да преземе мерки за безбедноста на заедничката граница.

Во моментов, пограничните области на Ирачки Курдистан се контролирани од вооружените сили на автономниот регион, кои сепак се подредени на Министерството за одбрана во Багдад.

Би можело да ве интересира

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак

Чавушоглу: Турција е попозитивна за влезот на Финска во НАТО

А1он

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Тајната војна против Иран – проектили, дронови и тајни операции на Револуционерната гарда

ВИДЕО: Турски оклопни возила „Кирпи“ запленети од руски војници во Украина

А1он

Блинкен: Сите опции се на маса да се спречи Иран да добие нуклеарно оружје

А1он