Институт за војна: Русите погрешно ја процениле состојбата на нивната армија кога планирале офанзива

Од:

Институтот за проучување на војната (ISW) објави нова анализа за војната во Украина во која се вели дека Русите најверојатно планираат нова офанзива врз основа на погрешни претпоставки за способностите на нивната војска. Тие наведуваат и дека Русите во моментов се обидуваат да ги заменат исцрпените сили на групата Вагнер по освојувањето на Соледар.

„Руските сили веројатно ја немаат потребната борбена моќ за да одржат повеќе од една голема офанзивна операција. Нема докази што сугерираат дека руските сили регенерирале доволно борбена моќ по загубите во раните фази на војната за да овозможат да се спроведат истовремени офанзиви од големи размери во следните неколку месеци“, вели ISW.

Тие додаваат дека руската армија ги освоила областите околу Бахмут потпирајќи се на голем број луѓе и со огромни човечки трошоци.

„Понатаму, конвенционалната руска војска веројатно нема да биде подготвена да поднесе такви ужасни загуби што им ги нанесе тактиката „човечки бран“ на осудениците на Вагнер. Способноста на Русите оваа зима и пролет да спроведат брзи, големи и повеќестрани офанзиви е под знак прашање“, велат тие.

Неуспесите на руската војска во регионите Киев, Харков и Херсон постојано покажаа дека руското воено раководство ги преценува можностите на руската војска. Се вели дека во битката за Вуледар во моментов се вклучени деградирани елементи на поморската пешадија на Источниот воен округ, кои ќе бидат целосно истрошени дури и ако Русите го заземат градот.

ISW наведува дека дури и ако Украина го загуби Вуледар, тоа е малку веројатно да доведе до руски пробив на повеќе линии на напредување во Доњецк или на бојното поле воопшто.

Пролетната дождовна сезона во Украина, која вообичаено се случува околу април, ќе ја влоши соодветноста на теренот за маневарска војна. Ако руските сили се обидат да извршат симултана механизирана офанзива во следните два месеци, тие веројатно ќе ги нарушат напорите на Украина за спроведување контраофанзива на краток рок, но таквата руска офанзива веројатно би кулминирала предвреме за време на пролетната сезона на дождови – ако не и порано – пред постигнување оперативно значаен ефект.

Ова ќе создаде услови што украинските сили би можеле да ги искористат за контраофанзива во пролетта или летото 2023 година. Украина, исто така, може да има сè поголема корист од западните тенкови кои штотуку и беа ветени.

ISW верува дека Русите веројатно нема да постигнат оперативно одлучувачки успеси во нивните сегашни и веројатни идни офанзивни операции, иако веројатно ќе постигнат тактички, а можеби дури и оперативно значајни придобивки.

Украина многу веројатно ќе се најде во добра позиција од која може да спроведе успешни контраофанзивни операции по кулминацијата на руските офанзиви пред или за време на пролетната сезона на дождови.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Силна експлозија на Крим, украинските сили извршиле напад врз воздухопловната база Џанкој

Путин: Го почитуваме планот на Кина за Украина, ќе го разгледаме

Америка и испраќа на Украина нов пакет помош во оружје и опрема, вреден 350 милиони долари

Македонските „Сухои“ донирани на Украина, ама корист само за резервни делови

Горан Наумовски

Членките на ЕУ планираат да достават еден милион артилериски гранати во Украина

Путин го поздрави кинескиот план за Украина