Илјадници летови во САД и Канада се одложени поради снежно невреме

Од:

Обилниот снег и снежните виулици одложија илјадници летови на источниот брег на САД. Поради лошите временски услови илјадници домаќинства останаа без струја.

dobivaj vesti na viber

Снежната бура доведе до торнадо на Флорида. Околу 120.000 луѓе останаа без електрична енергија, а најголеми проблеми со струјата има во Западна Вирџинија, Северна и Јужна Каролина и Џорџија.

Метеоролозите предвидуваат дека снегот ќе продолжи да паѓа во сојузните држави Њујорк и Њу Ингланд. Снежната покривка во Охајо изнесува 70 сантиметри.

Во многу делови на канадските провинции Квебек и Онтарио се издадени предупредувања за виулици, а голем број училишта се затворени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска