Илјадници Кинези му оддадоа почит на лекарот Ли, кој прв предупреди на опасноста од коронавирусот во Вухан

Од:

Илјадници Кинези денеска на социјалните мрежи му одадоа почит на докторот Ли Венлијанг, кој во февруари минатата година почина од Ковид-19, а беше еден од првите што предупреди на опасноста од новиот коронавирус во Вухан.

Офталмологот Ли од Општата болница во Вухан, со своите колеги во декември 2019 година на социјалните мрежи ја сподели својата загриженост за ширењето на новиот коронавирус, сличен на САРС и беше повикан од полицијата и обвинет за ширење „гласини“.

Тој се заразил од пациент, а неговата смрт од Ковид-19, предизвика бран од тага и гнев во Кина. Интернет корисниците ги критикуваа кинеските власти за нивното управување со кризата, обвинувајќи ги дека ги кријат фактите.

Социјалната мрежа Веибо, кинескиот пандан на Твитер, остана едно од ретките места каде што корисниците се потсетуваат на траумата од почетокот на епидемијата, кога милиони жители на провинцијата Вухан и Хубеи беа заклучени во куќите под полиција надзор.

Денеска пристигнаа илјадници пораки по повод првата годишнина од смртта на младиот лекар.

„Мислев дека целиот свет ќе те заборави една година подоцна“, напиша еден корисник, додавајќи дека не бил во право и дека Ли ќе живее вечно во срцата на Кинезите.

Меѓутоа, пред болницата во Вухан немаше никаков знак на комеморација, каде лани жителите оставија цвеќиња и слики во спомен на Ли.

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска